

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 4.5 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.05 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 6 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Output Type | TTL |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 6 |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 110 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Logic Family | 74HC |
| Logic Level - Low | 0.5 V to 1.8 V |
| Logic Level - High | 1.5 V to 4.2 V |
Stock: 892
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.17184 | $1.71840 |
| 50 | $0.15090 | $7.54500 |
| 100 | $0.13251 | $13.25100 |
| 500 | $0.12136 | $60.68000 |
| 1000 | $0.11114 | $111.14000 |
| 3000 | $0.10575 | $317.25000 |
| 5000 | $0.10062 | $503.10000 |
| 10000 | $0.09575 | $957.50000 |
